.

Dawid Tuszyński – „mistrz miniatury” – artysta żydowskiego pochodzenia o międzynarodowej sławie.

Urodził się w  roku 1915 w Brzezinach koło Łodzi, zmarł 15 grudnia 2002 roku  wieku 87 lat w Paryżu.

Jak sam wspominał – „kozy i koguty – to pierwszy chór mojego miasteczka”. Rzeczywiście takie odgłosy były charakterystyczne dla Brzezin okresu międzywojnia, ponieważ na każdym prawie podwórku gospodynie trzymały kozy i liczne ptactwo. Nie tylko swojskie odgłosy, ale również „Chopina i Bacha” usłyszał na starym Rynku pod 11-stką gdzie mieszkała jego rodzina, zanim przenieśli się do Płocka.

Tam na początku lat 20-stych odnosił pierwsze sukcesy artystyczne. Jego ilustracje drukowano w „Płomyku” i „Płomyczku”. Pirewze tajniki sztuki zgłębiał w rodzinnym mieście pod kierunkiem Erny Gutkind, potem w Łódzi u prof. Dobrowlskiego. Po wojnie kontynuował studia w Académie de la Grande Chaumiére w Paryżu, gdzie mieszkał do śmierci.

Wystawiał w galeriach i muzeach całego świata, ale wspomnienie wczesnego dzieciństwa przewijają się nostalgicznie przez całą jego twórczość.

Jego czarno-białe i kolorowe miniatury zadziwiają precyzją rysunku wykonanego cienkim piórkiem i czarnym tuszem. Niektóre z miniatur tworzą zamknięte cykle, jak np. „Znaki zodiaku” i „Tarot”. Są też prace nawiązujące do przeżytych prze rodzin e tragedii wyrażonej przez symbole i głęboki w treści cytaty. Oglądając grafiki przyjmujemy również zaproszenie do baśniowego, zagadkowego świata tworzonego przez „iluznionistę” wyczarowującego przed nami tajemnicze wizje.

Architektura, człowiek, otaczające przestrzenie są częstymi motywami ikonograficznymi, wśród których swobodnie przewijają się widoki Paryża i rodzinnego Płocka.

Należy również wspomnieć o dziele jego życia, jakim jest cykl ponad 120 ilustracji do Księgi Psalmów Dawidowych. W cyklu tym zadziwia zastosowanie dużej liczby i różnorodności motywów ikonograficznych. A orginalnośc koncepcji graficznej polega na tym, że linie utworzone są z liter układających sie w słowa Psalmu.

Zapraszamy do oglądania świat miniatur Dawida Tuszyńskiego – rozległej opowieści                  o życiu zmiennościach losu, pięknie świata, zwykłych wydarzeniach i przeżyciach, ale również o cierpieniu, Religi… świat w którym nadrealna symbolika miesza się z realistycznymi detalami.

 

 

.