22 listopada (w niedzielę) odbyło się otwarcie wystawy Karoliny Matyjszkowicz pt. "Kalejdokop". Wystawa czynna będzie do końca stycznia 2016 r.

Na wystawie Kalejdoskop Karolina Matyjaszkowicz prezentuje tkaniny, obrazy, a także animacje do skomponowanej przez siebie muzyki. Powtarzanie na tkaninach barw i ornamentów wpłynęło na specyfikę jej dzieł malarskich. Pulsują one dynamicznym, ale regularnym rytmem. Pozostają przy tym bardzo dekoracyjne. Autorka od lat przetwarza motywy znane ze sztuki ludowej, szczególnie z regionu Łowicza, z którego pochodzi. Przyciągają ją prace artystów prymitywnych, gdyż wyróżniają się one unikalną stylistyką, ekspresją oraz współistnieniem natury i magii. Tym razem punktem wyjścia do namalowania cyklu płócien były dla Matyjaszkowicz m.in. pasiaki łowickie. Artystka powiela intensywne barwy materiałów, a jednocześnie dokonuje przeobrażenia tradycyjnych wzorów. Rozbija je na fragmenty i  zestawia już w nowoczesnych formach. Ukazuje abstrakcyjne układy trójkątów pokrytych paskami. Składają się one na symetryczne, wielokolorowe wieloboki. Trudno jest oderwać od nich wzrok. Tworzą złudzenia optyczne, przypominając rozmigotane szkiełka kalejdoskopu. Inspiracja tą zabawką będzie widoczna również w animacjach, a zmysłowe wrażenia spotęgują dźwięki.

                                                                                                                                                                                                                                                                                 Marta Motyl

 

Karolina Matyjaszkowicz (ur.1980, Łowicz) w 2008 roku ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru na kierunku Wzornictwo. Jest trzykrotną laureatką konkursu „Projekt” organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, podczas którego za swoje tkaniny otrzymała w 2005 roku nagrodę od firmy Polontex w Poraju, a dwa lata później od Zakładów Przemysłu Jedwabniczego WISTIL S.A. i od firmy PW Grabczyk. W 2008 roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z województwem łódzkim.

Od ukończenia studiów artystka aktywnie uczestniczy w działaniach środowiska artystycznego, prezentując na wystawach swoje prace malarskie i tkaniny. Obrazy i tkaniny Karoliny Matyjaszkowicz można było oglądać na wystawach zbiorowych i indywidualnych: 

Korzenie. Karolina Matyjaszkowicz w Galerii Gardzienice w Lublinie (2015), PALINDROM Roberta Kuśmirowskiego w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Drugiego Niezależnego Salonu Młodych Twórców w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2015), Karolina Matyjaszkowicz. Malarstwo w Filharmonii Kaszubskiej Wejherowskim Centrum Kultury, Wejherowo (2015), Karolina Matyjaszkowicz. Malarstwo w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2015), Filmowe Inspiracje, Muzeum Kinematografii w Łodzi (2014), Elart w Muzeum Miasta Łodzi (2014), Pierwszego Niezależnego Salonu Młodych Twórców w Wytwórni (2014), Zawieszenie-wernisaż online we współpracy z galeriawdomu.pl oraz Galerią Pęd Sztuki w Gdyni, który odbył się podczas Nocy Muzeów (2014), Elanie – ze zbiorów Rodziny Majdas, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2014), podczas wernisażu online w galeriawdomu.pl (2013), Gorące kasztany w Galerii Stowarzyszenia Kamienica 56 w Łodzi (2012), Pracownia 272 w Galerii Pentagon, Radom (2012).