pion1 iw.jpg Izba ludowa z początku XX wieku.

Muzeum Regionalne w Brzezinach już od ponad czterdziestu lat pozyskuje przedmioty związane z kulturą, wsi Ziemi Brzezińskie. Kolekcja obejmuje przede wszystkim elementy stroju ludowego. Męski strój brzeziński zaginął bardzo wcześnie, już na początku XX wieku. W naszych zbiorach zachowały się jedynie lniane koszule z pięknymi haftami krzyżykowymi na przytamkach i mankietach, oraz skórzane buty z cholewkami. Natomiast kobiecy strój jest bogato reprezentowany. Są, to koszule lniane, wełniaki, zapaski, czepce tiulowe, gorsety, buty, chustki szalinówki, biżuteria (prawdziwe korale i szklane paciorki) Strój brzeziński posiada odrębną, kolorystykę z przewagą, trzech barw: ciemnozielonego, chabrowego i bordo. Ta paleta kolorów występuje na tkaninach wełnianych, z których szyto wełniaki i zapaski . Oprócz bogatej kolekcji stroju ludowego pozyskano jeszcze eksponaty z innych dziedzin życia codziennego wsi: kowalstwa ludowego, garncarstwa i wikliniarstwa. W zbiorach muzeum znajduj~, się ponadto proste narzędzia rolnicze używane w domowych zagrodach chłopskich, a także wyposażenie izby brzezińskiej. Kolekcja muzealiów liczy obecnie 850 pozycji. Na uwagę zasługują, też obrazy malarki nieprofesjonalnej, tworzącej w duchu sztuki naiwnej, Henryki Hakowej pochodzącej z Dmosina .