pion1.jpg Wielokulturowe miasto krawców.

W małej kuchni, przy swądzie lamp naftowych, żelazek na węgiel do późnych nocnych godzin słychać muzykę płynącą z maszyn do szycia firmy Singer. Ta muzyka była dobrze znana brzezińskim rodzinom. Przed I wojną, światową w Brzezinach, liczących wówczas 17,5 tysiąca mieszkańców, krawcy stanowili 13 % całej ludności miasta, co było ewenementem na skalę krajową. W latach dwudziestych XX wieku co 4 rodzina trudniła się krawiectwem. W mieście ponad 1330 osób bezpośrednio zajętych było szyciem ubrań. W Brzezinach szyli zarówno Polacy, jak i Żydzi. Brzezińskie produkty docierały do Kiszyniowa, Odessy, Moskwy i na Daleki Wschód, a nieco później do Angiii i jej kolonii. Była to tania, masowa odzież, głównie męska. Do najbardziej znanych firm krawieckich należały zakłady Maurycego Frankensteina, Mosze - Wulfa Tuszyńskiego, braci Sułkowiczów oraz braci Dymant. W 1927 roku powstaje pierwszy chrześcijański cech krawiecki założony przez 14 mistrzów krawieckich. do 1939 roku Brzeziny były tętniącym życiem miastem, które harmonijnie współtworzyli Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Kres wielonarodowościowemu " Miastu Krawców" przyniosła II wojna światowa.

Wystawa stała, jaką proponuje Muzeum Regionalne w Brzezinach, jest ciekawą podróżą w nieistniejący dziś świat „miasta krawców". Odtworzony warsztat Krawiecki prezentuje typowe miejsce pracy brzezińskiego krawca. Dowiemy się, kim był preser i podręczny, co należało do ich obowiązków. Co było modne, jakie stroje nosiły brzezińskie elegantki?

Czy żelazko na pewno miało " duszę" i do czego służył "wilk"? Chętni będą mogli przekonać się, jak trudną sztuką było prasowanie ciężkim przemysłowym żelazkiem na węgiel drzewny, jakiej wprawy wymagało uprasowanie drobnych części ubioru malutkim żelazkiem na duszę. Muzeum posiada dość liczną kolekcję żelazek (ok. 200), co sprawia, iż jest to jeden z najbogatszych zbiorów w Polsce - obok największej kolekcji zgromadzonej w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, liczącej 623 żelazka i Muzeum Narodowego we Wrocławiu posiadającej 97 żelazek. Zbiory wzbogaca kilkadziesiąt egzemplarzy maszyn krawieckich, głównie firmy " Singer" oraz dziurkarki, napownice, prasulce i maszyny krojcze.