Muzeum Regionalne
w Brzezinach.

 

 

 

 

 

 

 

 Nadchodzące wydarzenia.

 

 

Teatr „u Zbyszka na Podwórku”

„Podróż do Buenos Aires. Work in Regress” 

to monodram, który znalazł się w finale konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Widowisko, które zachwyciło zarówno widzów jak i recenzentów, było pokazywane na wielu zagranicznych festiwalach: w Brukseli, Edynburgu, Egerze, Erewaniu i Kilonii, gdzie zdobywało prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Za rolę Walerki Gabriela Muskała została doceniona także na festiwalach w Polsce: w Kaliszu, Wrocławiu, Kłodzku i Bydgoszczy. Otrzymała również nagrody: ministra kultury i marszałka województwa łódzkiego.

„Podróż do Buenos Aires. Work in Regress” Amanity Muskarii (Moniki Muskały i Gabrieli Muskały); reżyseria: Marian Półtoranos; muzyka: Jacek Grudzień, Greg Zglinski; występuje: Gabriela Muskała; 

Wstępny termin: 21 czerwca 2024;
Scena plenerowa Muzeum Regionalne w Brzezinach.

Dostępność biletów można sprawdzić klikając na rysunek widowni (tylko PC)

 


22 czerwca 2024

„Święto wianków nad Mrożycą”

 


28 czerwca 2024

Finał XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryko.

 


27 lipca 2024

Jarmark Św.Anny

 


Koncert „u Zbyszka na Podwórku”

Magda Umer

31 sierpnia 2024


 

 

 Minione wydarzenia.

 

 

 

 

25 maja 2024, godz.20.00

Projekcja filmu „Błazny”.
Przed projekcją, spotkanie z reżyserką – Gabrielą Muskałą,
autorem muzyki – Zbigniewem Zamachowskim,
i aktorką – Magdaleną Dwurzyńską.

Zapraszamy o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Zwiastun filmu „Błazny”

W przypadku opadów deszczu, zalecamy używanie okrycia przeciwdeszczowego

 


Zapraszamy na otwarcie wystawy Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby, które nastąpi tuż po Świętach Wielkanocnych 5 kwietnia (piątek) o godz. 15.00.

„Złożoność bytu” to kolejna odsłona współpracy naszego muzeum z wydziałem artystycznym AHE w Łodzi. Pani Leszczyńska-Kaszuba (absolwentka AHE na kierunku Grafika) jest artystką z niemałym dorobkiem: trzykrotnie była stypendystką Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia w dziedzinie grafiki i fotografii, uhonorowano ją również m.in. międzynarodowym tytułem Artiste FIAP przyznawanym przez Federation Internationale de l’Art Photographique. W swym dorobku ma uczestnictwo w kilkudziecięciu wystawach zbiorowych i 16 wystaw indywidualnych. Do 12 maja br. będziemy mieli okazję obejrzeć jej najnowsze prace.

Zapraszamy. Wstep wolny.

NIE TYLKO FOLKLOR

W najbliższą sobotę, 7 października, zapraszamy na spotkanie z autorami wystawy kilimów pt. „Nie tylko folklor…”. Proszę przejrzeć kredensy, szafy i pawlacze. Być może skrywają one stare kilimy – kiedyś bardzo poszukiwane, potem zapomniane, dzisiaj przeżywające swój powtórny renesans. Podczas spotkania w muzeum bedą Państwo m.in. mieli okazję pochwalić się swoimi kilimami i poddać je ekspertyzie wybitnych specjalistów ds. tkaniny artystycznej.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy, która ścisle współgra z tkackimi tradycjami naszego miasta (sukiennictwo w dobie renesansu i działalność tkaczy niemieckich w Lasocinie na początku XIX wieku). „Nie tylko folklor” to ekspozycja przypominająca sztukę tkania kilimów – do niedawna nieodłącznego elementu wystroju naszych wnętrz.
Szczegółowe informacje poniżej.
„Nie tylko folklor”
Kilimy cepeliowskie z kolekcji Dominika Antoszczyka
Wystawa czynna od 10 września do 9 listopada 2023
Kurator: Małgorzata Wróblewska Markiewicz
Współpraca: Bogusława Tyralska (Muzeum Regionalne w Brzezinach), Dominik Antoszczyk, Monika Nowakowska
Kontakt do muzeum: 46 8743382
Przygotowana przez Muzeum Regionalne w Brzezinach ekspozycja jest efektem współpracy z prywatnym kolekcjonerem – historykiem sztuki, Dominikiem Antoszczykiem, który udostępnił placówce 42 polskie kilimy cepeliowskie z lat 60.-80. XX wieku oraz jeden kilim z okresu międzywojennego. To premierowa prezentacja fragmentu jego kolekcji, tworzonej od 2020 roku i obejmującej ponad 300 pozycji. Następne wystawy gromadzonych przez Dominika Antoszczyka polskich kilimów z XX wieku (taki jest zakres tej kolekcji) planowane są w kolejnych polskich muzeach i galeriach, każda będzie miała autorską aranżację i inny zestaw tkanin – za ich wybór i opracowanie merytoryczne odpowiada Małgorzata Wróblewska Markiewicz, krytyk i historyk sztuki, znawca polskiej tkaniny artystycznej, starszy kustosz i wieloletni kierownik Działu Tkaniny Artystycznej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, kurator wystaw. Dla brzezińskiego muzeum wybrała kameralny, choć reprezentacyjny dla drugiej połowy XX wieku zestaw tkanin. Warto przypomnieć, że kilim w wyposażaniu polskich wnętrz ma wielowiekową tradycję – ocieplał i dekorował domostwa, świątynie, budynki użyteczności publicznej. Najpierw dworski i chłopski, później manufakturowy i rzemieślniczy, a wreszcie artystyczny. Po II wojnie, w zmienionych realiach politycznych, kilimy wytwarzały spółdzielnie, zrzeszone w powstałej w 1949 roku Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Cepelia”. Z tego ostatniego okresu działalności „Cepelii” pochodzą pokazywane w Brzezinach tkaniny, autorstwa takich sław jak Roman Orszulski, Wanda Kossecka, Maria Bujakowa, Helena i Stefan Gałkowscy, Krystyna Szczepanowska, Maria Domańska, Aleksandra Lewińska, Maria Janowska, Ewa Januszkowska, Jolanta Banaszkiewicz, Piotr Grabowski, Teresa Zydroń.
(…) – Kilimy, jak i inne wyroby cepeliowskie, kojarzone są zwykle z silnie eksponowanym tzw. pierwiastkiem ludowym, zarówno w warstwie formalnej (rodzaje motywów i sposób ich stylizacji, zestawienia kolorystyczne) jak i wykonawczej (gruba, często luźno przędziona wełna). Z dzisiejszej perspektywy warto się przyjrzeć jakie ów styl tzw. folk miał oblicza. W latach 50. rzeczywiście w repertuarze ornamentów dominowały zapożyczone ze sztuki ludowej sylwetowe kogutki, kurki, rózgi, kwiatki, drzewka, acz potrafiły przybierać prawie geometryczną formę. Z początkiem kolejnego 10-lecia nastąpiło przełamanie tradycyjnego modelu kilimu, opartego na kompozycji wypełnionej rytmicznie motywami, obramowanej pasem bordiury. Pojawiają się tematy-obrazy, które wcześniej występowały w kilimach sporadycznie, a mianowicie: krajobrazy, przedstawienia miejskiej architektury oraz postaci ludzi i zwierząt. Bywają rozpatrywane w kontekście „tajnej mowy pejzażu”, uwarunkowań społeczno-politycznych oraz aspiracji narodowych. Ludowe wątki z powodzeniem trwały w rozbudowanych scenach narracyjnych ukazujących obrzędy i zwyczaje, barwne jarmarki oraz sylwetki wiejskich muzykantów czy dziewcząt w regionalnych strojach, zobrazowanych w konwencji nawiązującej zazwyczaj do sztuki naiwnej – pisze Małgorzata Wróblewska Markiewicz w folderze towarzyszącym wystawie.
Monika Nowakowska


Wystawa czasowa „The best of Krzysztof Gocek”.

Zapraszamy na krótką relację z Wernisażu wystawy The Best of Krzysztof Gocek w Muzeum Regionalnym w Brzezinach.
Wystawa potrwa do końca października 2023 roku.
Także relacja tvp3 (Łódzkie Wiadomości z dnia z 20 05 godz.21.30 od 22,30 minuty )
https://lodz.tvp.pl/69983380/lodzkie-wiadomosci-dnia-20052023-2130.

oraz

TV TOYA „Co jest grane w Łodzi”

Wystawa dydaktyków z kierunku Grafika Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Tytuł wystawy: „Ruchy Wahadłowe”.

Kurator wystawy: dr Bartłomiej Jarmoliński.

 

 

 

Koncert

„U ZBYSZKA NA PODWÓRKU”

Panie i Panowie!

 

To trzeba zobaczyć!

Zenon Laskowik i jego Teyatr zapraszają na program

Spotkanie kolesiów”.

A w programie?

My i nasza rzeczywistość w dzień powszedni i od święta. Nasze, Polaków, rozmowy: w pracy, w domu, na działce. Komentarze do zjawisk i wydarzeń społeczno – politycznych w opakowaniu kabaretowym. I śmiech. Przeważnie radosny, niekiedy gorzki, czasem łobuzerski, ale zawsze zdrowy! Dla ciała i dla umysłu.

Zapewne pamiętacie Państwo program TEY-a „Z tyłu sklepu warzywniczego nr 82 w Poznaniu”. To był rok 80-ty. A dzisiaj TEYATR stoi z tyłu władzy. Bo z tyłu najlepiej widać wszystko to, czego my, społeczeństwo, nie powinniśmy widzieć. To jest tylko dla wybranych, dla władzy. Ale my o tym mówimy. My to pokazujemy: w skeczach, scenkach, piosenkach. A wszystko to podane ze swadą i humorem. Inteligentnym humorem, gdyż gramy, szanując intelekt widza.

My nie mówimy tego, co chcecie, Państwo, usłyszeć. Od tego są politycy. Mówimy to, co – naszym zdaniem – powinniście usłyszeć! Mówimy prawdę. Bo tylko prawda ma dziwną moc rozweselania.

Spotkanie kolesiów”, to antidotum na wszystko to, co nas drażni, niepokoi i denerwuje. To panaceum na szarość i nijakość. To odtrutka na kłamstwo, cwaniactwo i małe kombinatorstwa wielkiej polityki. Dlatego Teyatr zawsze będzie powtarzał: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy!”

 

W programie występują: Zenon Laskowik, Adrianna Biernacka, Jacek Fedorowicz, Grzegorz Tomczak i zespół muzyczny Telemenele.

 

 

 

Teatr

„U ZBYSZKA NA PODWÓRKU”

https://fb.watch/ma1f0mghp9/

 

 

ŚWIĘTO WIANKÓW NAD MROŻYCĄ

„Noc Muzeów”.

Tradycyjnie zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Brzezinach na nocne zwiedzanie
w dniu 20 maja, w godz. 18.00 – 24.00.

W programie:
Wystawa czasowa „The best of Krzysztof Gocek”,
wystawa czasowa „Ruchy Wahadłowe”,
wystawy stałe,
przegląd filmów zrealizowanych w Muzeum Regionalnym w Brzezinach,
ognisko,
dostępna będzie również Kawiarnia Muzealna „U Zbyszka”.

Zapraszamy

ZAPROSZENIE

    Zapraszamy na otwarcie pierwszej w tym roku wystawy czasowej. „Przetworzenia” to prace Krzysztofa Tomaszewskiego, które są wynikiem eksperymentów artysty z technikami druku cyfrowego i rodzajem podłoża. Zastosowanie w procesie twórczym cyfrowych obrazów i frezarki CNC daje zdumiewający efekt trójwymiarowości, przypominający tradycyjną technikę reliefu.
„Jest w tych pracach impresyjność, ale i wyrafinowana graficzność, fascynacja bimorficznością i bujnością przyrody oraz dążenie do syntezy kompozycji, zawsze przemyślanej i wyważonej w każdym szczególe, czy jest to wycinek struktury liścia czy panorama dachów lub kadr brzezinowego lasu”.
Sądzę, że słowa Moniki Nowakowskiej ze wstępu do pięknie wydanego folderu wystawy będą dla Państwa wystarczającą zachętą do obecności na wernisażu (12 kwietnia godz. 18.00) i spotkania z panem Krzysztofem Tomaszewskim i jego pracami.

 

 

28 lutego wraz z Winnica Smolis byliśmy współorganizatorem spotkania, na którym mieliśmy zaszczyt gościć znamienite winnice woj. łódzkiego oraz gości z Łódzka Organizacja Turystyczna / Lodz Tourism Organization. Ze względu na presję czasową byliśmy zmuszeni do przedstawienia historii naszego miasta w znacznym skrócie, ale i tak na większości uczestników zrobiło to ogromne wrażenie.
Kiedyś Brzeziny słynęły w Polsce i Europie ze znakomitego piwa, sukna i krawiectwa. Teraz czas na wino musujące.

(Zdj. Łódzka Organizacja Turystyczna / Lodz Tourism Organization. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Zebrana kwota podczas 31 Finału: 59.065,50 zł.

Krótka historia WOŚP, która nadal trwa.

 

 

XIV Ogólnopolski Konkurs Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryko

Muzeum Regionalne w Brzezinach 19 listopada 2022r. godz.18.00
W części muzycznej wystąpiła Zuzanna Moczek

Jury w składzie Przemysław Owczarek, Rafał Gawin, Andrzej Strąk i Paweł Zybała przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagroda: Róża Zalewska z Velp (Holandia), godło „Kagera”,
II nagroda: Mirosław Kowalski z Mysłowic, godło „Kulka”,
III nagroda: Tomasz Lorenz z Łodzi, godło „Orientarium”,
nagroda specjalna za wiersze bliskie poetyce patrona konkursu: Agnieszka Mohylowska z Kazimierza, godło „Zakamarki”,
Wyróżnienia:
Miłosz Broniszewski z Żerników Małych, godło „JAM_NIK”,
Ewelina Kuśka z Jastrzębia Zdroju, godło „Magnez”,
Albert Sienkiewicz z Warszawy, godło „Harce w kserokopiarce”.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

 

Ponowne otwarcie kawiarni „u Zbyszka” kwiecień-maj 2023r.

Koncert „U Zbyszka na Podwórku” 27 sierpnia 2022r.

Teatr „U Zbyszka na Podwórku” 10 lipca 2022r.

Koncert „Wiersze (pod)różne” na naszej scenie plenerowej, 11 czerwca 2022.
Koncert był organizowany przez Miejski Dom Kultury w Brzezinach.

Piknik wojskowy.

Teatr u Zbyszka na Podwórku 2021

Benefis 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Zamachowskiego.